Śmigłowiec uratował rybaka

BAŁTYK. Dzisiaj w nocy, załoga śmigłowca Marynarki Wojennej „Anakonda” przeprowadziła akcję ratowniczą na Bałtyku. Pomocy potrzebował ranny rybak z kutra znajdującego się ok. 100 km na północny zachód od Władysławowa. Został on podjęty przez załogę śmigłowca i pod opieką lekarza pokładowego przetransportowany na ląd.

W piątek, 6 maja, po godz. 22 służby ratownicze Marynarki Wojennej zostały zaalarmowane, że pomocy potrzebuje ranny rybak. Ze wstępnych informacji wynikało, że doznał on urazu głowy i tracił przytomność. Kuter rybacki, na którym znajdował się ranny rybak był na pozycji 50 mil morskich na północny zachód od Władysławowa (ok. 100 km).

– O godzinie 22:27 na pomoc z lotniska w Babich Dołach wystartowała załoga dyżurna śmigłowca ratowniczego „Anakonda” wraz z lekarzem na pokładzie – informuje kmdr por. Bartosz Zajda, rzecznik prasowy dowódcy MW. – Jednocześnie nasze służby operacyjne postawiły w stan gotowości załogę samolotu „Bryza” dyżurującą na środkowym wybrzeżu, na lotnisku w Siemirowicach.

O godz. 22:55 „Anakonda” osiągnęła rejon akcji. Załoga przystąpiła do podjęcia rannego rybaka na pokład śmigłowca. Zszedł po niego ratownik pokładowy. O godz. 23:10 rybak został podjęty z kutra. W drodze na ląd był pod opieką lekarza pokładowego. Po ok. 30 min lotu śmigłowiec wylądował na lotnisku MW w Gdyni. Ranny rybak, w stanie stabilnym został przekazany obsadzie karetki pogotowia.

Skład załogi śmigłowca „Anakonda”:

kpt. mar. pil. Adam Sołopa – dowódca załogi
kpt. mar. pil. Andrzej Czernychowski- drugi pilot
chor. mar. Krzysztof Bilecki – ratownik
chor. szt. mar. Edward Sokołowski – technik
por. mar. lek. Tomasz Sikora – lekarz

 

Fot. www.mw.mil.pl