„Wigilijny” sukces uczniów z Władysławowa

POZNAŃ. Uczniowie Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych z Zespołu Szkół nr 1 we Władysławowie odnieśli sukces podczas Ogólnopolskiego pokazu regionalnych stołów wigilijnych Gwiazdka 2011 organizowanego przez Wyższą Szkołę Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu oraz Polskie Stowarzyszenie Pracowników Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu. Pokaz miał na celu prezentację kultury i tradycji świąt Bożego Narodzenia. Do konkursu przystąpiło 20. zespołów z całej Polski, w tym reprezentacja Szczecina, Strzelec Opolskich czy Łukowa. Większość szkół startowała w konkursie kolejny raz będąc bogatsi o doświadczenia z minionych lat, tym bardziej zwycięstwo uczniów z Władysławowa napawa dumą. Należy również podkreślić, że młodzież przygotowywana przez Monikę Rusak, nauczyciela obsługi konsumenta i Jerzego Waśkowskiego, szefa kuchni hotelu w Krokowej to uczniowie zaledwie II klasy.

Konkurs składał się z przygotowania stanowiska zbudowanego z ażurowych płotków ogrodowych, nakrycia stołu oraz przygotowania potraw na bufet regionalny. Poza konkursem uczniowie przedstawiali program artystyczny oraz uczestniczyli w uroczystym przemarszu ulicami Poznania, w strojach ludowych z pocztami sztandarowymi szkół.

Uczniowie w trakcie trzech dni konkursowych ubrani byli w kaszubskie stroje ludowe, na stoisku rozbrzmiewały kolędy w języku kaszubskim a podczas części artystycznej przedstawili program, którego głównym punktem było zaśpiewanie Kaszubskich Nut. Co ciekawe, uczniom udało się porwać publiczność do wspólnej zabawy. Było to możliwe dzięki materiałom promocyjnym, które otrzymali od pracowników władysławowskiego Centrum Kultury, Promocji i Sportu. Ich występ spotkał się z wielkim uznaniem i został przez widzów oceniony jako najciekawszy.
Przygotowanie i wyjazd na konkurs był dla uczniów ogromnym wyzwaniem. Wrócili bogatsi o spory bagaż doświadczeń i wrażeń.
Skład zespołu: Sandra Skoczke, Paweł Jeka, Weronika Liss, Roksana Skoczke, Ariel Misiak, Maria Kozerog, Agnieszka Ferra, Grzegorz Klasa. Opiekun: Monika Rusak.