Jurata jest Kobietą – wystawa fotografii

Tym razem Jurata daje się poznać poprzez sylwetki 23 dojrzałych pań, które kochają swoje miejsce na ziemi i dobrze się tutaj czują. Cenią w niej mikroklimat, sosnowe lasy, świeże powietrze, jesienno-zimową ciszę i spokój oraz infrastrukturę pozwalającą prowadzić aktywne życie. – Tutaj mieszkają przyjaźni ludzie, z którymi warto budować relacje – podkreślają. 

Wystawa fotografii Katarzyny Paskudy „Jurata jest Kobietą” jest prezentowana na molo w Juracie od 17 lipca do końca sierpnia 2018 r.
Jak sama autorka mówi: „Mój projekt ma między innymi na celu tę codzienność kobiet z Juraty przybliżyć odwiedzającym to miasteczko turystom. Dzięki tym zdjęciom i tym historiom mają szansę dowiedzieć się, że pani Aleksandra, mimo że całe życie uprawiała zawód nauczyciela, czuje się przede wszystkim harcerką, pani Celestyna uwielbia gościć letników, pani Danusia przez lata pracowała w biurze, jedna pani Dorota jest barmanką a druga właścicielką restauracji, jedna pani Elżbieta jest szefową kuchni a dwie jej imienniczki gospodyniami domowymi, że panie Ewa i Joanna to nauczycielki, a Felicja całe życie zajmowała się domem i dziećmi, że Karina, Renata i Beata są właścicielkami pensjonatów, a Mirosława, Grażyna i Melania to emerytowane pielęgniarki, Teresa jest księgową, Urszula i Anna były recepcjonistkami, Zofia była handlowcem, Krystyna jest artystką, malarką a Kazimiera miłośniczką kotów. Może te fotografie sprawią, że mijana osoba wyda nam się znajomą? Że nie pomyślimy już o niej jak o kolejnej przypadkowej wakacyjnej twarzy, a zaświta nam w głowie, że to jedna z pań z fotografii i przecież znamy kawałek jej historii? Te zdjęcia mają zbliżyć do siebie ludzi – zbliżyć i oswoić ich ze sobą – tak w sensie fizycznym – mają pokazać, że dojrzałość jest piękna, jak i mentalnym – mają nam pokazać, że fajnie jest wiedzieć coś o mijanym człowieku, być ciekawym drugiej osoby – to pozwala budować relacje, nawet jeśli mają one być tylko wakacyjne.”

Juratczanki w wieku od ok. 50 do ponad 90 lat zapraszają do odwiedzenia mierzei helskiej przez cały rok.

Organizatorem wystawy jest Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Jastarni.

Wstęp jest bezpłatny