Konkurs – Zapytaj mnie póki jestem…

 

OPIS KONKURSU
„Zapytaj mnie póki jestem”
Organizatorem konkursu pt. „Zapytaj mnie póki jestem” jest Fundacja PomorzeodNowa. Temat konkursu związany jest ze zbrodnią na Pomorzu w Lasach Piaśnickich- miejscem kaźni wielu tysięcy przedstawicieli polskiej inteligencji, nazywanym „Kaszubską Golgotą”, czy „pomorskim Katyniem”. Ma na celu upamiętnić i uczcić pamięć zamordowanych. Nie pozwólmy o Nich zapomnieć.
Tytuł „Zapytaj mnie póki jestem” zachęca do zadawania pytań Tym, którzy tą zbrodnię pamiętają.
Od września 1939r. do kwietnia 1940r. Niemcy zamordowali w Lasach Piaśnickich od 12 do 14 tysięcy osób- przedstawicieli polskiej inteligencji z Pomorza Gdańskiego, jak również osoby narodowości polskiej, czeskiej i niemieckiej przywiezione z głębi Rzeszy.
O zbrodni w Piaśnicy wiemy niewiele, ponieważ w sierpniu 1944r. Niemcy przeprowadzili akcję zacierania śladów zbrodni. Zaginęły również wszelkie ślady po dokumentacji w sprawie zbrodni piaśnickiej.

Czytaj dalej Konkurs – Zapytaj mnie póki jestem…

Koncert zespołu „Bajzel” w Cypel Hostelu

W ogrodach Cepel Hostelu 2 czerwca koncertował „Bajzel” – Piotr Piasecki. Człowiek orkiestra sam pisze teksty, tworzy muzykę, śpiewa, gra i recytuje. Działając w ten sposób zagrał już kilkaset koncertów w kraju i za granicą. Sądząc po nadesłanych zdjęciach jego występ w Helu należy zaliczyć do udanych.

Z błędami, ale dotarli na metę

Niemal setka rowerzystów podjęła wyzwanie pokonania szlaków Puszczy Darzlubskiej przy użyciu mapy i kompasu. Do wyboru były dwie trasy o długości 20 -stu i 40 – stu kilometrów.

W niedzielne popołudnie 27 maja blisko czterdzieści zespołów wyruszyło z Leśniewa w poszukiwaniu punktów kontrolnych rozmieszczonych w południowych zakątkach kompleksu leśnego. Impreza skupia zarówno pasjonatów sportów rowerowych, jak również rodziny i grona znajomych stawiających sobie za cel mile spędzony czas.

Czytaj dalej Z błędami, ale dotarli na metę