Ratowali kapitana statku

Załoga śmigłowca ratowniczego Marynarki Wojennej wzięła dzisiaj udział w akcji ratowniczej na Bałtyku. Udzielono pomocy kapitanowi statku „NOTOS”, który miał problemy z oddychaniem. Załoga śmigłowca podjęła go na pokład, przetransportowała na ląd i przekazała obsadzie karetki pogotowia.

O godzinie 17:20 Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne przekazało sygnał do służby operacyjnej Marynarki Wojennej, że pomocy na morzu potrzebuje kapitan statku „NOTOS” (armator litewski). Jednostka znajdowała się ok. 15 mil morskich na północ od Helu. Ze wstępnych informacji przekazanych służbom ratowniczym wynikało, że kapitan (narodowości niemieckiej) miał problemy z oddychaniem.

Do akcji skierowano śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej „Anakonda”. Śmigłowiec wystartował z lotniska w Gdyni Babich Dołach i po 20 minutach lotu osiągnął rejon akcji. Na pokład statku zeszli lekarz i ratownik pokładowy, którzy po zbadaniu pacjenta podjęli decyzję o przetransportowaniu go na ląd w celu dalszej hospitalizacji.

Kiedy mężczyzna znalazł się na pokładzie, śmigłowiec rozpoczął powrotny lot w kierunku lądu. Poszkodowany podczas lotu cały czas był pod opieką lekarza i ratownika pokładowego. O godzinie 18:47 „Anakonda” wylądowała na lotnisku MW w Gdyni Babich Dołach. Załoga śmigłowca przekazała mężczyznę w stanie stabilnym obsadzie karetki pogotowia.

Akcja ratownicza była prowadzona w trudnych warunkach atmosferycznych (m.in. stan morza 4-6, zachmurzenie duże).

Skład załogi śmigłowca „Anakonda”:  kpt. mar. pil. Arkadiusz Kaczmarek – dowódca; por. mar. pil. Marek Wawrzyniak – drugi pilot;  kpt. mar. Daniel Bagiński – lekarz;  chor. mar. Krzysztof Bilecki – ratownik;  st. chor. mar. Ireneusz Raczyński – technik pokładowy.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W całodobowej gotowości do startu dyżurują załogi śmigłowców ratowniczych na lotniskach w Gdyni i Darłowie oraz samolotu patrolowego na lotnisku w Siemirowicach.

Przez ostatnie cztery dni lotnictwo Marynarki Wojennej trzykrotnie wzięło udział w akcjach ratowniczych. Do akcji tych z baz lotnictwa morskiego w Gdyni i Siemirowicach wystartowało łącznie: 4 śmigłowce „Anakonda” oraz 1 samolot „Bryza”. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy morscy uczestniczyli w 511 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 263 osobom.

Obok foto z akcji – przekazanie chorego obsadzie karetki pogotowia