Kradli aż wpadli

DĘBKI. W poniedziałek dwóch mieszkańców gm. Krokowa usłyszało zarzuty kradzieży rozbójniczej oraz usiłowania kradzieży. Obu sprawców w wieku 40 i 43 lat zatrzymali policjanci z Krokowej w minioną sobotę po północy. Mężczyźni na widok radiowozu zaczęli uciekać. Resztę nocy spędzili w policyjnym areszcie.
Do zdarzenia doszło w minioną sobotę po północy. Patrol zawiadomiony został o kradzieży plecaka z aparatem i telefonem komórkowym wartości ponad 2 tys.  zł w jednym z domków letniskowych w Dębkach. Funkcjonariusze ustalili, że pokrzywdzona nakryła sprawcę w momencie, kiedy ten opuszczał domek. Chwilę później inny mieszkaniec Dębek powiadomił, że spłoszył dwóch sprawców, którzy z pomieszczenia gospodarczego chcieli ukraść komplet opon od mercedesa. Policjanci ustalili rysopisy sprawców, były one zgodne z opisem w obu przypadkach zdarzeń.
Patrol na ulicy Morskiej w Dębkach zauważył opisanych mężczyzn, którzy na widok radiowozu zaczęli uciekać. Obu zatrzymano. Podejrzanymi okazali się mieszkańcy gm. Krokowa w wieku 40 i 43 lat. Byli pijani, 40–latek miał w organizmie ponad pół promila alkoholu, natomiast 43-latek ponad 3-krotnie więcej. Resztę nocy mężczyźni spędzili już w policyjnym areszcie.
W poniedziałek śledczy przesłuchali sprawców, usłyszeli oni zarzut usiłowania kradzieży opon, ponadto 40–latek usłyszał również zarzut kradzieży rozbójniczej. Wobec 40–latka sąd zastosował areszt tymczasowy, bowiem jak ustalili policjanci mężczyzna na początku sierpnia okradł dwa pokoje w domu wczasowym w Dębkach. Oba pokoje okradł z aparatu fotograficznego, kurtki skórzanej, biżuterii oraz telefonów komórkowych w czasie, kiedy pokrzywdzeni spali. Większość skradzionych przedmiotów policjanci odzyskali, zostaną zwrócone właścicielom.
Za kradzież i usiłowanie kradzieży grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, kradzież rozbójnicza zagrożona jest karą dwukrotnie wyższą.