Ratowali marynarza 40 mil od Rozewia

BAŁTYK. Dzisiaj śmigłowiec Marynarki Wojennej przeprowadził akcję ratowniczą na Bałtyku. Pomocy potrzebował chory mężczyzna ze statku „Icarus III”. Jednostka znajdowała się na pozycji ok. 40 mil morskich na północ od Rozewia. Mężczyzna został podjęty przez załogę śmigłowca i pod opieką lekarza pokładowego przetransportowany na ląd. W tym roku była to 17. akcja ratownicza na Bałtyku z udziałem śmigłowca Marynarki Wojennej.
– Służby ratownicze Marynarki Wojennej zostały zaalarmowane przez Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne, że pomocy potrzebuje mężczyzna na statku „Icarus III” – informuje kmdr por. Bartosz Zajda, rzecznik prasowy Dowódcy Marynarki Wojennej. – Ze wstępnych informacji wynikało, że mógł on doznać zawału serca i jak najszybciej powinien zostać przewieziony do szpitala.
Do akcji ratowniczej skierowano śmigłowiec MW „Anakonda” dyżurujący na lotnisku w Gdyni Babich Dołach. Śmigłowiec pod dowództwem kpt. mar. pil. Jarosława Żytko wystartował o godz. 14:39. Po 34 min lotu osiągnął rejon akcji. Załoga „Anakondy” przystąpiła do manewru podjęcia chorego mężczyzny. Na pokład statku zszedł kpt. mar. Mirosław Orzeszek, ratownik pokładowy z „Anakondy”.
O godz. 15:19 chory został podjęty na pokład śmigłowca i pod opieką lekarza, por. mar. Tomasza Sikory, przetransportowany na lotnisko w Gdyni, gdzie czekała na niego karetka. O godz. 16:03 śmigłowiec wylądował na lotnisku. Mężczyzna był przytomny. W stanie stabilnym przekazano go obsadzie karetki.
W rejonie akcji panowały trudne warunki hydrometeorologiczne. Prędkość wiatru osiągała w porywach ok. 80 km/h. Stan morza 5.
Skład załogi śmigłowca „Anakonda”: kpt. mar. pil. Janusz Żytko – d-ca załogi, kpt. mar. pil. Marek Wawrzyniak – drugi pilot, kpt. mar. Mirosław Orzeszek – ratownik, por. mar. Tomasz Sikora – lekarz, kpt. mar. Wojciech Gawan – inżynier pokładowy.
Była to 17. akcja ratownicza z udziałem lotnictwa Marynarki Wojennej w tym roku. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy morscy uczestniczyli w 518. akcjach udzielając pomocy 266 osobom.
Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej to jedyna formacja lotnicza w kraju utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych nad obszarami morskimi z powietrza. W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego dyżury pełnią załogi dwóch śmigłowców (na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie) oraz załoga samolotu patrolowego (na lotnisku w Siemirowicach). Przez całą dobę pozostają one w gotowości do ratowania zdrowia i życia w polskiej strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue – poszukiwania i ratownictwa) na Bałtyku oraz strefie przybrzeżnej.