Rybak uratowany

Dzisiaj śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej udzielił pomocy rybakowi z kutra UST-203. Akcję ratowniczą przeprowadzono na północny-wschód od Helu.

Służby ratownicze Marynarki Wojennej zostały zaalarmowane przez Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni, że pomocy potrzebuje rybak z kutra UST-203. Kuter znajdował się na pozycji 14 mil morskich na północny-wschód od Helu. Ze wstępnych informacji przekazanych służbom ratowniczym wynikało, że rybak stracił przytomność i potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej.

O godz. 12:32 na pomoc rybakowi wystartował śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej „Anakonda” dyżurujący na lotnisku w Gdyni Babich Dołach. Jednocześnie Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR skierowała w rejon akcji swoją jednostkę pływającą „Wiatr” stacjonującą w Górkach Zachodnich.

Śmigłowiec „Anakonda” osiągnął rejon akcji po 18 min lotu. Załoga śmigłowca rozpoczęła manewr podjęcia rybaka na pokład maszyny. Zszedł po niego ratownik pokładowy „Anakondy”. O godz. 12:55 rybak został podjęty na pokład „Anakondy” i pod opieką załogi przetransportowany na ląd, gdzie w stanie stabilnym i przytomny został przekazany obsadzie karetki pogotowia.

Skład załogi śmigłowca „Anakonda”:

– kpt. mar. pil. Adam SOŁOPA (dowódca załogi)

– kpt. mar. pil. Marek WAWRZYNIAK (II pilot)

– kpt. mar. Mirosław ORZESZEK (ratownik pokładowy)

– st. chor. mar. Paweł STEFAŃSKI (technik pokładowy)

Była to pierwsza w tym roku akcja ratownicza z udziałem śmigłowca Marynarki Wojennej. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy morscy uczestniczyli łącznie w 520 akcjach udzielając pomocy 268 osobom. Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą wyszkolone załogi śmigłowców w ciągłej gotowości do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego dyżury pełnią śmigłowce typu W-3RM „Anakonda” i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego MW dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.