Po Wysoczyźnie Żarnowieckiej

Postanowiłyśmy podzielić się z Państwem trasami rowerowymi, które pokonujemy na co dzień lub od święta. Cudowne jest to, że modyfikujemy je w zależności od wielu czynników (pogoda, dostępność atrakcji, humor, stan techniczny roweru, stan tras). Najczęściej jeździmy rekreacyjnie i odwiedzamy miejsca znane lub dla nas totalnie nowe mimo, że mieszkamy na Nordzie od zawsze. Poniżej pierwsza propozycja liczącej ponad 30 km pętli. 
Preferujemy tempo rekreacyjne i zatrzymywanie się po drodze przy ciekawych przyrodniczo czy historycznie miejscach. Bezpośredni kontakt z naturą + inhalacja jodem przez ponad 10 km = szczęśliwy i zdrowy cyklista.

Wioska smerfów

Na początek perełka architektoniczna północnych Kaszub na Pomorskim Szlaku Cysterskim, czyli kompleks kościelno-klasztorny w Żarnowcu z cenną Pietą z ok. 1430 roku i bogatą historią od XIII wieku.

Kościół w Żarnowcu z cenną XV-wieczną Pietą odsłanianą co środę o 18:00

Z ulicy Klasztornej ruszamy na ulicę Na Stoku w kierunku Odargowa wśród mozaiki lasów i pól uprawnych. Kontynuujemy wzdłuż ul. Polnej, skręcamy w lewo w Kartoszyńską mijając „wioskę smerfów”, czyli zabudowania z niebieskimi dachami pamiętającą historię przesiedlenia w 1985 roku w wyniku budowy elektrowni jądrowej przy Jeziorze Żarnowieckim. Przekraczamy ulicę Morską i jedziemy do lasu. Jakieś 600 metrów przed bazą hufca ZHP Chrzanów skręcamy w prawo w drogę leśną i po prawej stronie zobaczymy ścieżkę przyrodniczą, na której pięknie eksponuje się wiciokrzew pomorski (GPS: N 54˚48’20.66’’ E 18˚08’00.62’’).

Rezerwat przyrody Zielone chroni stanowisko wiciokrzewu pomorskiego – nawet sześciometrowego pnącza, którego żółtawe i oryginalne kwiaty pojawiają się obficie od maja do lipca

Nietypowy widok drzew otulonych lianami przenosi nas w świat lasów równikowych. Kwitnące kwiaty do tego tak pięknie pachną. Niedaleko „dżungli” stoi największy na Pomorzu głaz narzutowy liczący w obwodzie 20 m, zwany Diabelskim Kamieniem (GPS: N 54˚48’00.35’’ E 18˚07’39.91’’). Stamtąd ruszamy wśród lasów, potem pól pomedytować nad morze. Ok. 4 km i jestem na miejscu.

Diabelski Kamień w Odargowie owiany legendą według której szatan miał nim zniszczyć budujący się w Żarnowcu klasztor

Objawienia

Kapliczka z figurą Maryi powstała na pamiątkę 90 rocznicy trzeciego objawienia się Matki Bożej z Fatimy pastuszkom.

Wokół drewnianej kapliczki są ławki i stosowne zaplecze do odprawiania nabożeństw. W środku widać figurę fatimską

Obiekt znajduje się na terenie rezerwatu przyrody Widowo. Obszar jest chroniony od 1999 r. i obejmuje 97,10 ha. Stanowi zespół form wydmowych i strefę pradoliny, w tym zespół lasów mieszanych (dąb, sosna), bażynowych borów nadmorskich oraz cenne gatunki roślin.

Aby dostać się nad morze wystarczy przejść ok. 100 m 

Potem kierujemy się na zachód do Dębek międzynarodową oznakowaną R10. Po ponad 3 km skręcamy w Dębkach na ulicę Plażową (wejście nr 19) i zaglądamy do rybaczówki w Dębkach, aby z wysokości 22 m obejrzeć morze i krajobraz leśny. Możemy też sprawdzić czy woda w Bałtyku jest ciepła.

Rybaczówka w Dębkach

Następnie wracamy na R10 i ul. Spacerową jedziemy do końca, aż trafimy na granicę rzeczną, o której przypomina słupek graniczny przy moście rzeki Piaśnicy – jeden z punktów na Szlaku Historii Militarnej Kaszub Północnych.

Słupek graniczny

 

Spływ kajakowy rzeką Piaśnicą zajmuje ok 1,5h. Poziom trudności: łatwy

Białogóra

Leśnym duktem jedziemy 6 km do Białogóry. Po drodze podziwiamy kolejny rezerwat – Białogóra, chroniący las bagienny i bór bażynowy z woskownicą europejską.

Wejście na plażę w Białogórze

Potem po lewej stronie możemy się zatrzymać w stadninie koni albo pojechać do rezerwatu Babnica, tudzież uraczyć się morskimi widokami.

Rezerwat przyrody Babnica

Z Białogóry jedziemy do Wierzchucina drogą leśną, oznakowaną ok. 3 km. Latem możemy tu kupić przy ul. Młyńskiej najlepsze pączki domowe ze świeżymi jagodami. Po miejscowości jedziemy DW 213, przy wyjeździe po prawej na skarpie zobaczymy budynek dawnego (1930-1939) niemieckiego urzędu celnego. Jakieś 1,5 km dalej po lewej stronie jest wejście do rezerwatu przyrody „Długosz Królewski” z ogromną populacją tej paproci i widłaka jałowcowatego.

Jezioro Żarnowieckie

Kontynuujemy podróż, aż ujrzymy po prawej akwen o powierzchni 1431 ha ze znakomitymi warunkami do uprawiania żeglarstwa (aż cztery przystanie!).

Jezioro Żarnowieckie jest świetne do uprawiania żeglarstwa

Jedziemy dalej DW 213 lub wzdłuż rzeki Piaśnicy i potem przez most, aby zatrzymać się przy rezerwacie Piaśnickie Łąki.

Rezerwat przyrody Piaśnickie Łąki o powierzchni 56,2 ha obejmuje łąki z roślinnością leśną

Stąd prosto do Żarnowca, który wyznacza z daleka widoczny kościół.

Pętla rozpoczyna się i zamyka przy żarnowieckim kościele

Wysoczyzna Żarnowiecka jest miejscem świetnie przygotowanym dla cyklistów, niezwykle atrakcyjna przyrodniczo ze skomplikowaną historią. Możliwości i pretekstów do postoju też co niemiara. Jest wiele tras, które planujemy sobie w tym rejonie. Polecamy z pełnym przekonaniem.

Tekst i foto: Smerfetki

 

Żarnowiec (zespół kościelno-klasztorny) – Odargowo (rezerwat przyrody Zielone, Diabelski Kamień) – Karwieńskie Błota II (kapliczka w lesie, rezerwat przyrody Widowo) – Dębki (rybaczówka z wieżą widokową, słup graniczny z 1919 r., kościół księży Zmartwychwstańców, kąpielisko) – Białogóra(rezerwat przyrody Białogóra, stadnina koni, rezerwat Babnica, minigolf, park Nordic Walking, riksze i bryczki, kąpielisko) – Wierzchucino (dawny budynek celny, rezerwat przyrody Długosz Królewski) – Żarnowiec (rezerwat przyrody Piaśnickie Łąki)

 

http://bit.ly/2tX00VO