125 km w siedem godzin

Nasza druga propozycja godnej polecenia trasy rowerowej prowadzi z miejscowości Krokowa do Helu wraz z drogą powrotną. Na liczniku odnotowałyśmy 125 km. Tempo tym razem dość zawrotne. Niemniej polecamy rekreacyjnie pokonać szlak z licznymi przystankami. Chcemy pokazać, co oprócz kręcenia rowerem można zobaczyć jadąc nadmorskim traktem. 

Kościół w Krokowej wzniesiono na planie krzyża, nawiązując do katedry w Rotterdamie 

Po kolei

Rowerowanie rozpoczynamy ścieżką prowadzącą po dawnej linii kolejowej z Krokowej do Gnieżdżewa/Swarzewa o dystansie 17,35 km. Droga asfaltowa jest bardzo malownicza. Oprócz napawania się i podziwiania widoku pól, łąk i lasu można także zwiedzić ciekawe obiekty i zabytki.

Na samym początku warto podjechać do krokowskiego zamku z XV wieku otoczonego fosą na terenie parku z licznymi pomnikami przyrody. Można się wsłuchać w ponad siedmiuset letnią historię rodu von Krockow. Obok znajduje się parafialny kościół katolicki z XIX wieku. W przyszłości podziemne krypty mają być udostępnione zwiedzającym.

Drugi przystanek na naszej trasie można zrobić w Kłaninie, oddalonym o 6 km 
od Krokowej. Wieś słynie z pałacu szlacheckiego z XVIII wieku z odrestaurowanym wnętrzem sieni gdańskiej, gdzie kawa smakuje wyśmienicie.

Przy ścieżce rowerowej jest pałac w Kłaninie, w którym jest restauracja i hotel

Szlak cysterski

W Radoszewie – 2,5 km od Kłanina – jak zjedzie się kawałek z trasy to widać zabytkową kuźnię dworską. 1,5 km dalej w sercu Starzyńskiego Dworu można zobaczyć miejsce, gdzie stał pałac, który spalił się w okresie wojny oraz charakterystyczny pomnik umęczonego jeńca radzieckiego – przypominającego żołnierzy Armii Czerwonej będących w niewoli niemieckiej w latach 40-tych.

Zabytkowa kuźnia dworska to miejsce odpoczynku w Radoszewie

Dawne obiekty pocysterskie ze spichlerzem, stawem, ruinami młyna do zobaczenia w Starzyńskim Dworze 

W centrum wsi stoi pomnik żołnierza z Armii Czerwonej. Jego gesty są opisane na tablicy informacyjnej

Maryja

W Swarzewie (1 km od końca wyznaczonej trasy rowerowej) warto zwiedzić Sanktuarium Maryjne Królowej Polskiego Morza z XIX wieku, gdzie centralne miejsce zajmuje cudowna figura maryjna, którą według legendy przed zniszczeniem podczas wojny ocalili rybacy. 
To miejsce licznych pielgrzymek.

Oś ścieżki rowerowej wytyczona została w całości na starym nasypie kolejowym linii Puck-Krokowa. Pięć miejsc odpoczynku znajduje się na trasie

Słonolubne

Następnym krokiem wycieczki jest przejazd do Władysławowa (5 km), gdzie blisko ścieżki można zobaczyć rezerwat przyrody Słone Łąki – miejsce ochrony słonorośli na Zatoce Puckiej. Najcenniejsza flora to: jarnik sosnowy, centuria nadbrzeżna, ostrzew spłaszczony, ostrzew rudy i babka nadmorska. Powierzchnia wynosi 27,72 ha. Do obserwowania z pomostu koło skweru rekreacyjnego przy ul. Bohaterów Kaszubskich. Stamtąd należy ruszyć w kierunku mierzei helskiej.

„Słone Łąki” można zobaczyć z pomostu nad Zatoką koło skweru rekreacyjnego przy ul. Bohaterów Kaszubskich we Władysławowie

Kąpielisko we Władysławowie w tym roku też ma status Błękitnej Flagi, czyli jest czyste

Po molo

Trasę stanowi wybrukowana ścieżka dla rowerów na półwyspie helskim, zwanym najpiękniejszym molo świata, i to na niej można podziwiać wody Zatoki Puckiej i nadmorskie kurorty (Chałupy, Kuźnica, Jastarnia i Jurata). Odcinek ten liczy 34,5 km.

W Jastarni warto zobaczyć kościół rybacki z lat 30. XX wieku, w którym ambona ma kształt łodzi, żyrandol przypomina kotwicę, a na ławach są rzeźbione ryby. Malowniczo jest też w porcie rybackim. Dalej rowerujemy przez Juratę z pięknym molo ciągnącym się nieprzerwanie z Bałtyku do zatoki i z tego miejsca widać tzw. „domek na wodzie”, czyli dawne stanowisko obserwacyjne poligonu torpedowego.

W jastarnickim kościele jest wiele elementów rybackich

Na koniec

Stamtąd już docieramy na początek Polski – do Helu. Miejscowość słynie przede wszystkim z pięknego portu rybackiego, żeglugi, fokarium, kopca Kaszubów, Muzeum Obrony Wybrzeża, Muzeum Rybołówstwa i jest otoczona z każdej strony wodą. Zanim dojedzie się do centrum można zajrzeć do rezerwatu przyrody Helskie Wydmy, gdzie tablice informacyjne wskazują na cenne gatunki flory.

Polecamy taką formę wycieczki jako aktywne – rowerowe spędzenie wolnego czasu,  dostarczenie sobie endorfin i wspaniałej kondycji.

W nowoczesnym tonie przygotowano wystawy o kulturze regionu w Muzeum Rybołówstwa w Helu

 

Karmienie fok połączone z prelekcją odbywa się codziennie o godz. 11:00, 12:30, 14:00 i 16:30 

Tekst i foto: Smerfetki B&M

 

Krokowa (zamek, park, kościół parafialny) – Kłanino (pałac) – Radoszewo (zabytkowa kuźnia) – Starzyński Dwór (obiekty pocysterskie, pomnik jeńca) – Swarzewo (sanktuarium maryjne) – Władysławowo (rezerwat przyrody „Słone Łąki”, kąpielisko, muzeum Hallerówka, Aleja Gwiazd Sportu, port rybacki, wieża Domu Rybaka, Muzeum Motyli, Ośrodek Sportowy Cetniewo, wystawa o pracy rybaka w Centrum Mërk) – Jastarnia (kościół, port rybacki) – Jurata (molo, stanowiska obserwacyjne poligonu torpedowego) – Hel (Muzeum Rybołówstwa, fokarium, Kopiec Kaszubów, latarnia morska, Muzeum Obrony Wybrzeża) 

 

https://www.google.pl/maps/dir/Hel/Krokowa/@54.6990596,18.2018438,58417m/data=!3m1!1e3!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x46fd0429b0408aab:0x66e584a9f09d68ea!2m2!1d18.8007998!2d54.6083804!1m5!1m1!1s0x46fdcbda7c655d57:0xf16e17a3581fdfec!2m2!1d18.1624098!2d54.7689812!3e1